Główczyce na Powiatowym Święcie Plonów w Kobylnicy

Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 3831 sierpnia mieszkańcy powiatu słupskiego świętowali w Kobylnicy zakończenie zbiorów. Naszą gminę reprezentowało stoisko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Główczycach, natomiast mieszkańcy naszej gminy wzięli udział w konkursach na najpiękniejszy wieniec, na Gospodynię i Gospodarza roku oraz w konkursie Mam Talen

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele: służb mundurowych, sołtysi, rolnicy i mieszkańcy regionu słupskiego.

Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 1Po mszy świętej odprawionej w kościele w Kobylnicy goście przeszli barwnym korowodem na plac dożynkowy przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, gdzie odbyłą się dalsza część uroczystości. Na miejscu ksiądz poświęcił chleby i wieńce dożynkowe, by później komisja mogła wyłonić zwycięzców. W tegorocznym konkursie na wieniec i chleb dożynkowy zwyciężyli: w kategorii chlebów Sołectwo Strzelino, drugie miejsce Sołectwo Sycewice, a trzecie Łosino. W sumie ocenie poddanych było 27 bochenków. W kategorii ?wieniec klasyczny? ? oceniono 14 wieńców a zwycięzcy na podium uplasowali się w następującej kolejności: I miejsce ? Sołectwo Runowo Sławieńskie, II ? Wiklino i III ? Łosino. Spośród 9 wieńców niekonwencjonalnych najlepsze okazało się Sołectwo Włynkówko, tuż za nim Wiklino i Wodnica. Naszą gminę reprezentował wieniec tradycyjny przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stowięcinie.

Statuetkę Bursztynowego Kłosa wręczaną dla najlepszych rolników otrzymał Antoni Jarząb z Choćmirówka.

Niezwykle emocjonujące były Wybory na Gospodynię i Gospodarza Roku, w których udział wzięli przedstawiciele sześciu gmin. Po ciekawych, zabawnych zmaganiach komisja jednogłośnie wybrała na Gospodynię Roku - Anetę Kuleszę z gminy Damnica, a Gospodarzem został Bogdan Czerwiński z gminy Słupsk. Gminę Główczyce reprezentowali w tym konkursie Urszula Żłobińska oraz Sylwester Grzeszkowiak, którzy z humorem występowali w kolejnych konkurencjach.

Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 29W czasie powiatowych dożynek po raz pierwszy zorganizowany został konkurs Mam Talent. Powiat Słupski postanowił tym razem na promowanie różnego rodzaju umiejętności mieszkańców. Spośród wokalistów, tancerzy, kabareciarza, hafciarki i żonglerów najlepsi okazali się młodzi tancerze z grupy Haribo Crew z Kusowa (w grupie tej uczestniczyły też dwie dziewczyny uczące się tańca w grupie w Główczycach). II miejsce zajęła Dagmara Grzeszkowiak, która pokazała niezwykłe umiejętności władania poiami, także przy zasłoniętych oczach, czym wzbudziła aplauz widowni. Trzecie miejsce na podium wywalczyła Marta Sikora, wokalistka z Kępic.

Wszystkich laureatów w nowym repertuarze będzie można podziwiać 13 września br. podczas Święta Samorządów Powiatu Słupskiego w Dolinie Charlotty. Dzień dopełniły występy zespołów: Gzube, Top Toys, Stonehage, Caci Vorba i Turnioki.

Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 2Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 3Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 6

Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 7Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 12Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 13

Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 20Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 22Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 23

Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 24Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 26Powiatowe Swieto Plonow Kobylnica 33