Wystawa i warsztaty z IPN "Polska Walcząca"

Wystawa Polska-Walczaca m

26 listopada w GOK-u odbyły się warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej, których głównym tematem był ruch oporu na ziemiach polskich. Wzięło w nich udział około 120 uczniów ze szkół z terenu gminy Główczyce. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji,  które przekazał im Przemysław Szlosek z Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska. Młodzież obejrzała również tytułową wystawę oraz obejrzała krótkie filmy edukacyjne.

Wystawę Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowaną "Polska Walcząca" można oglądać w Bibliotece Gminnej w Główczycach przez najbliższe dwa tygodnie w godzinach pracy biblioteki.  Zapraszamy!

Ogólnopolska ekspozycja pt. ?Polska Walcząca" została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Wystawa składa się z siedemnastu dwustronnych plansz. Trzy plansze aneksu pomorskiego przygotowane zostały przez pracowników gdańskiego IPN: Barbarę Męczykowską oraz dr. Michała Sempołowicza.

Wystawa prezentuje fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejne plansze opowiadają o początku konspiracji we wrześniu 1939 r., formach walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu, powstaniu i działalności władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalności podziemnego sądownictwa i edukacji, przebiegu Akcji ?Burza", wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie znajdują się także informacje o ?Żołnierzach Wyklętych", którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę po 1944 roku. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia z prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze ?Ł" cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane i identyfikowane są szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

IMG 20141126 074938

IMG 20141126 074954