Projekt "Z legendą przez pokolenia"

plakat?Z legendą przez pokolenia? to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Gminne Wspieranie Inicjatyw Społecznych z Główczyc. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanych przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży

w ramach programu ?Równać szanse? ? Ogólnopolski Konkurs Grantowy 2013.Uczestnikami projektu jest 25 młodych ludzi w wieku 13-18 lat z terenu gm. Główczyce, zainteresowanych przedstawieniem części historii Główczyc społeczności lokalnej za pomocą sztuki (teatr, muzyka, taniec). Podejmując się tego dzieła młodzież samodzielnie przygotowuje całe przedstawienie począwszy od napisania scenariusza (na podstawie legendy), opracowania choreografii, scenerii, niezbędnych akcesoriów, uszycia strojów. W celu realizacji tego zadania zostali w niezbędnym zakresie przygotowani przez osoby mające odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Przed tym jednak grupa została poddana działaniom (zajęciom) zmierzającym do jej integracji, aby młodzież czuła sie w niej bezpiecznie, miała poczucie współtworzenia i wspólnego docierania do celu, a tym samym realizacji założonych planów, celów i działań. W tym celu 1 raz w miesiącu mają weekendowe spotkania wyjazdowe (sobota-niedziela) w wynajmowanej na ten czas Sali w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach, gdzie są zdani głównie na własne siły, umiejętności i zdolności.

Samodzielnie przygotowują posiłki, sprzątają po sobie (nabywają wiedzę z zakresu właściwego odżywiania, jak i savoir- vivre). Początkowe zajęcia integracyjne były wprowadzeniem do dalszych działań, dzięki którym realizują założenia projektowe.

Ponadto młodzież samodzielnie realizuje przydzielone im zadania, jak np. wyszukanie niezbędnych rzeczy (przedmiotów) do realizacji zadań - analiza gdzie, które i jak zakupić (musieli nauczyć się ekonomicznego myślenia). Prowadzili wstępne rozmowy z partnerami do realizacji projektu, nawiązywali rozmowy i współpracę z władzami samorządowymi oraz przedstawicielami innych instytucji współpracujących).

Osią tematyczną projektu ?Legenda Główczyc?. W celu realizacji projektu młodzież musiała poznać historię naszej gminy i społeczności lokalnej.
Wyszukanie i analiza informacji dotyczących gminy, były jednym z działań. Przy tym zadaniu już mogli ocenić swoje mocne i słabe strony. Nauczyli się pozyskiwać wsparcie społeczne poprzez poznanie nowych, ważnych dla gminy osób czy władze gminy, do których docierali z prośbami o wsparcie czy też w celu zwykłej rozmowy na temat działań młodzieży. Tu młodzież miała możliwość wykazania swoich potrzeb i zainteresowań oraz braku możliwości ich realizacji w codziennym życiu. Zdobyli umiejętność pracy w grupie - zespole.

Nauczyli się planowania i ewaluacji działań oraz wykorzystania tego w przyszłości. Samodzielnie przygotowują materiały promocyjne - informujące o ich działaniach (ulotki, plakaty). Swoje osiągnięcia prezentowali młodzieży szkolnej oraz na imprezach dla społeczności lokalnej. W celu osiągnięcia tych celów, mieli przygotowanie grupowe, jak i indywidualne (warsztaty umiejętności interpersonalnych, społecznych oraz indywidualne rozmowy z koordynatorem na temat ich problemów i właściwych sposobów ich rozwiązania).

Celem projektu jest wyrównanie szans młodzieży na lepszy start w dorosłe życie. Poznanie przez młodzież własnego środowiska lokalnego, zdobycie umiejętności nawiązywania nowych, ważnych kontaktów oraz współpracy z partnerami projektu i zespołem.
Zwiększenie umiejętności pozwalających na analizę słabych i mocnych stron, planowanie oraz podejmowanie kluczowych decyzji, wiara we własne siły i możliwości. Rozwijanie swoich zainteresowań oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Wzrost samoświadomości.

Premiera przygotowywanego spektaklu odbędzie się podczas podsumowania projektu ? Balu Seniora dnia 22 listopada 2014 roku, na który młodzież zaprosi Seniorów z terenu całej gminy. Wszyscy inni mieszkańcy chętni do obejrzenia dzieła teatralnego będą mogli przyjść do GOK kolejnego dnia.

Z legenda przez pokolenia 1Z legenda przez pokolenia 2a

IMG 5362 IMG 6379IMG 5243