Młodzież ze świetlic posprzątała zapomniane groby

Zapomniane cmentarze 1Dzieci i młodzież z gminy Główczyce odwiedzili zapomniane cmentarze, na których spoczywają dawni mieszkańcy naszych terenów - zapalili tam świeczkę i uprzątneli liście. Wybrali się również na cmentarze komunalne, gdzie objęli opieką pomniki zapomnianych zmarłych. W ten sposób w październiku 2014 roku odwiedzono około 20 cmentarzy i miejsc pamięci na terenie naszej gminy. Uczczono pamięć tych, o których nikt już nie pamięta.

Nasza akcja trwa już trzeci rok i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i wsparciem, zarówno wśród opiekunów świetlic, jak i ich bywalców.

Zapomniane cmentarze 2Odwiedzone i wysprzątane przez młodzież zostało m.in. miejsce pamięci w Pobłociu, na które w tym roku dzięki inicjatywie Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno Historycznego Gryf przywrócono żeliwne krzyże usunięte z tamtego miejsca w latach 90-tych. O tej ciekawej inicjatywie ratowania dawnych miejsc pamięci podjętej przez młodych ludzi pisaliśmy TUTAJ

1 listopada, czyli święto Wszystkich Świętych, to dzień zadumy, wspomnienia o zmarłych oraz pamięci o nich. Pamiętamy o naszych bliskich, którzy odeszli, pielęgnujemy miejsca ich spoczynku i przekazujemy bliskim wspomnienie o nich. Rzadko jednak pamiętamy o bezimiennych grobach, zapomnianych cmentarzach i miejscach pamięci. Obojętnie przechodzimy obok zaniedbanych pomników, brak nam czasu by uczcić pamięć tych, o których nie ma już kto zadbać.

Zachęcamy również do obejrzenia naszego materiału filmowego ze sprzątania cmentarza w Wolinii, Film został nagrany w 2012 roku.