?Z książką na start?- nowa inicjatywa biblioteczna!

PLAKAT z ksiazka na start 2Zapraszamy do nowej inicjatywy bbibliotecznej ?Z książką na start? ? projekt skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców ruszył od kwietnia 2018 roku w kolejnych 10 bibliotekach publicznych województwa pomorskiego. Organizator akcji, Fundacja Metropolia Dzieci, zaprasza do bibliotek po odbiór Pakietu Startowego Małego Czytelnika i do rozpoczęcia przygody z książką.

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację projektu ?Z książką na start? w marcu 2016 roku. Do kwietnia 2018 roku swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło już ponad 10 tys. najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Akcja wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty.

Zachęcamy rodziców i dzieci do odwiedzenia biblioteki, gdzie Mały Czytelnik, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Biblioteczny oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań ? w prezencie. Na dobry start!

W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. To świetna motywacja dla dzieci.

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest, aby rodzice spędzali czasz dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy
wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania ? rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy.

Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie ?Z książką na start?, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny ? dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje.
Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.
Spodziewamy się również, że rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję się przekonać, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto pamiętać, że MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK JEST PREZENTEM NA CAŁE ŻYCIE !

Zapraszamy do Biblioteki Publicznej Gminy Główczyce oraz fili w Pobłociu i Gorzynie, by odebrać Pakiet Startowy z książką w prezencie i wspólnie rozpocząć fantastyczną przygodę.

Patroni projektu ?Z książką na start?:
Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Ten etap projektu ? Z książką na start? sfinansowany został przez Fundację PZU.