Gminne Święto Plonów 2022 za nami!

Gminne Święto Plonów 2022 1W niedzielę, 4 września, odbyło się Gminne Święto Plonów. Wydarzenie rozpoczęte zostało uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym, by następnie barwnym korowodem prowadzonym przez Orkiestrę Dętą im. Ziemi Sławieńskiej, przejść na stadion sportowy w Główczycach. Tam starostowie dożynek, Iwona Konecka oraz Janusz Pełkowski, przekazali na ręce władz gminy: Wójt Danuty May oraz Przewodniczącego Rady Gminy Arkadiusza Kwiatkowskiego chleb upieczony z tegorocznych zbóż. Następnie chleby dożynkowe podzielono i przy wsparciu sołtysów i pozostałych radnych poniesiono między mieszkańców, z życzeniami, by chleba nigdy nam nie zabrakło.

Ogromnie cieszy fakt, iż uroczyste dożynki uświetnili goście spoza Gminy Główczyce: Senator RP Kazimierz Kleina, Członek Zarządu Powiatu Słupskiego Zdzisław Kołodziejski, Wójt Gminy Smołdzino Arkadiusz Walach, Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin, Skarbik Gminy Słupsk Małgorzata Dąbrowska i Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Damnica Paweł Szydłowski.

W dalszej części uroczystości władze gminy nagrodziły wyróżnionych rolników. Następnie dokonano oceny prac konkursowych - dostarczonych wieńców i upieczonych chlebów dożynkowych. Podsumowano też konkurs „Piękna Wieś”, w którym wybrano najpiękniejszą posesję w gminie Główczyce.

Liczne stoiska kół gospodyń wiejskich, kół łowieckich, rybaków i szkół z terenu gminy oferowały smaczne potrawy regionalne. Animacje dla dzieci prowadził Klub Wolontariusza AMICUS, a dopełnieniem zabawy były dmuchane zamki i trampoliny.

Odbył się także konkursy rodzinne. Najmłodsi wspólnie z rodzicami wzięli udział w ciekawych konkurencjach, takich jak: skoki w workach, kręcenie hula hop, czy przenoszenie jajka na łyżce. Wszystkie drużyny za udział w rodzinnych zmaganiach otrzymały upominki.

Atrakcją artystyczną były występy lokalnych zespołów. Na scenie zaprezentowały się Klęcinianki oraz zespół Złoty Kłos z Bytowa. Wystąpiła również utalentowana wokalistka Dominika Knapik. Tegoroczną gwiazdą wieczoru był zespół Diadem, który porwał do zabawy główczycką publiczność. Po tym występie przyszedł czas na tańce przy muzyce Bit Brothers oraz przepiękny pokaz laserowy.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów na chleb i wieniec dożynkowy.

KONKURS NA NAJLEPSZY CHLEB DOŻYNKOWY:
I MIEJSCESOŁECTWO RZUSZCZE
II MIEJSCE - SOŁECTWO CIEMINO
III MIEJSCESOŁECTWO WYKOSOWO

NAGRODY ZA UDZIAŁ DLA: SOŁECTWO POBŁOCIE, KGW STOWIĘCINO, KLĘCINO, KGW BĘDZIECHOWO, SOŁECTWO GŁÓWCZYCE, KGW WIELKA WIEŚ, SOŁECTWO RUMSKO, KGW IZBICA, KGW CECENOWO, SOŁECTWO SKÓRZYNO, SOŁECTWO CHOĆMIRÓWKO, SOŁECTWO GŁÓWCZYCE - NA WZGÓRZU

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC:
I MIEJSCE - SOŁECTWO RUMSKO
II MIEJSCE - KGW IZBICA
III MIEJSCE - SOŁECTWO RZUSZCZE

NAGRODY ZA UDZIAŁ DLA: SOŁECTWO POBŁOCIE, SOŁECTWO SZELEWO, KGW STOWIĘCINO, SOŁECTWO GŁÓWCZYCE, SOŁECTWO CIEMINO

Gminne Święto Plonów 2022 5Gminne Święto Plonów 2022 3Gminne Święto Plonów 2022 2

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły organizację tegorocznych dożynek! Bez Was ta impreza nie miałaby tak pięknej i bogatej oprawy. Dziękujemy:
- rolnikom, pszczelarzom oraz wszystkim tym którzy produkują żywność w naszej gminie,
- księdzu proboszczowi Grzegorzowi Stępniakowi za przygotowanie uroczystej mszy dożynkowej,
- starostom dożynek: Iwonie Koneckiej oraz Januszowi Pełkowskiemu, za pełnienie ważnej funkcji podczas Święta Plonów,
- delegacjom poszczególnych sołectw za udział w ceremonii dożynkowej oraz za przygotowanie wspaniałych wieńców i chlebów,
- Policjantom z Komisariatu Policji w Główczycach oraz Druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych za zabezpieczenie korowodu, oraz zapewnienie bezpieczeństwa,
- Kołom Gospodyń Wiejskich, Dyrektorom Szkół: Dorocie Sibińskiej, Beacie Głowackiej, Małgorzacie Pochodaj, Andrzejowi Godniczowi wraz z pracownikami oraz Stowarzyszeniu Aktywni na Nowo za piękną i smaczną oprawę dożynek,
- Prezesowi ZUP w Główczycach Waldemarowi Potyńskiemu oraz pracownikom, kierownictwu oraz pracownikom Urzędu Gminy w Główczycach za zaangażowanie w organizację Święta Plonów,
- Klubowi Wolontariusza Amicus za organizację gier i zabaw dla najmłodszych uczestników dożynek,
- artystom, którzy uświetnili swoimi występami Dożynki: Dominice Knapik, Zespołowi Ludowemu Klęcinianki, Zespołowi Seniorów z Bytowa „Złoty Kłos”, Orkiestrze ze Sławna oraz Danielowi Klusek za wspaniałe poprowadzenie całej imprezy
- wystawcom i sponsorom, którzy finansowo i rzeczowo wsparli uroczystość
- niezastąpionej ekipie GOK Główczyce, dzięki której powyższa impreza odbyła się w tak niezwykłej oprawie.

Mamy nadzieję, że tegoroczne Gminne Święto Plonów na długo pozostanie w Waszej pamięci. Dziękujemy wszystkim za udział i za to, że byliście z nami!

Gminne Święto Plonów 2022 4Gminne Święto Plonów 2022 6Gminne Święto Plonów 2022 8

Więcej zdjęć na naszym Facebooku!
Gminne Święto Plonów w Główczycach - część pierwsza
Gminne Święto Plonów w Główczycach - część druga