Wakacyjna wycieczka do Biskupina

Wycieczka do Biskupina 1W dniu 30 sierpnia 2023 roku odbyła się ostatnia z zaplanowanych wakacyjnych wycieczek. Tym razem udaliśmy do najstarszej odkrytej osady na terenie Polski. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii.

Pogoda nam dopisała i humory również. Po ponad czterogodzinnej podróży autokarem dotarliśmy na miejsce. Przygoda zaczęła się od zwiedzania z przewodnikiem. Mieliśmy okazję poznać historie tego miejsca i wykopalisk archeologicznych z licznymi śladami dawnego osadnictwa, w tym stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza. Obejrzeliśmy też rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja), osady pierwszych rolników, osady obronnej na półwyspie, grobów skrzynkowych, wioski piastowskiej oraz Chaty Pałuckiej.

Następnie był rejs statkiem pasażerskim „Diabeł Wenecki” po Jeziorze Biskupińskim. Była to wyjątkowa okazja do podziwiania rezerwatu z zupełnie innej perspektywy. Po rejsie część uczestników udała się na warsztaty rękodzielnicze – Szklane historie – wyrób paciorków, na których dowiedzieli się, w jaki sposób powstawały w pradziejach szklane paciorki i skąd przywędrowały one na teren dzisiejszych ziem polskich i samego Biskupina. Technika wytopu szkła jest niebezpieczna i trudna, dlatego uczestnicy ulepili na wzór autentycznych zabytków paciorki z kawałków kolorowej modeliny i mozaikowych oczek. Własnoręcznie wykonany naszyjnik stał się pamiątką z zajęć.

Druga grupa uczestniczyła w warsztatach Garnek na wynos - lepimy naczynia z gliny. Prowadząca opowiedziała, kiedy i w jaki sposób powstawały pierwsze formy gliniane, jakimi metodami mieszkanki osiedla biskupińskiego lepiły, ozdabiały i wypalały naczynia i dlaczego zajmowały się tym kobiety. Zajęcia wprowadziły w tajniki wiedzy o ceramice pradziejowej, a zdobyta wiedza i możliwość obejrzenia replik dawnych naczyń pozwoliła wykonać własnoręcznie pamiątkę z gliny.

Serdecznie dziękujemy za całe wakacje i tak liczny udział w zajęciach i wycieczkach organizowanych przez GOK. Już teraz zapraszamy wszystkich na zajęcia artystyczne, sportowe i edukacyjne - szczegóły we wcześniejszym poście.

Wycieczka do Biskupina 2Wycieczka do Biskupina 8Wycieczka do Biskupina 4Wycieczka do Biskupina 5Wycieczka do Biskupina 6Wycieczka do Biskupina 7

Więcej zdjęć na naszym Facebooku!

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates