Fotografia chłopów pomorskich w Główczycach

Fotografia chlopow pomorskich 626 lutego, w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach odbyło się spotkanie autorskie połączone z prezentacją wystawy "Fotografia chłopów pomorskich". Wystawa składa się ze zdjęć wybranych spośród 365 fotografii tworzących album, którego autorem jest Pani Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.

Pojawiła się ona w Główczycach, by opowiedzieć o pracy nad albumem i swoich wrażeniach na temat zbierania historii mieszkańców naszych terenów. Przybyli widzowie mieli także okazję obejrzeć film dokumentalny "Osadnicy", będący filmowym zapisem rozmów jakie autorzy przeprowadzili z pierwszymi osobami osiedlającymi się na terenie Pomorza Środkowego po II wojnie światowej.

Wśród osób uwiecznionych na filmie, wspominających swoje przybycie na teren powiatu słupskiego jest też mieszkanka Klęcina, Pani Józefa Szmajda - kierująca od wielu lat zespołem ludowym Klęcinianki.

Podczas spotkania mogliśmy również posłuchać o "Akcji Wisła" - w tematykę przesiedleń wprowadził nas pracownik Archiwum Państwowego w Koszalinie oddział w Słupsku, Pan Krzysztof Skrzypiec. Rozmowa o przesiedleniach wywołała ożywioną dyskusję zgromadzonego audytorium. Następnie przyszedł czas na wspomnienia, rozmowy o latach powojennych oraz anegdoty opowiadane przy kawie i słodkim poczęstunku.

Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach przygotowuje podobną publikację, bazującą na wspomnieniach mieszkańców gminy Główczyce oraz dostarczonych przez nich zdjęciach. Aby przeczytać o projekcie sprawdź Seniorie Główczyckie

Fotografia chlopow pomorskich 2Fotografia chlopow pomorskich 3Fotografia chlopow pomorskich 4

Fotografia chlopow pomorskich 5Fotografia chlopow pomorskich 7Fotografia chlopow pomorskich 9

Fotografia chlopow pomorskich 11Fotografia chlopow pomorskich 12Fotografia chlopow pomorskich 14