Pieszy Rajd Terenowy - "Szlakiem Grodzisk"

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 3Dwudziestego drugiego marca odbył się pierwszy rajd pieszy w 2014 roku pod nazwą Szlakiem Grodzisk. Skąd nazwa? W pradawnych czasach na ziemi główczyckiej znajdowały się osady i grodziska ludności zamieszkujące te tereny. Zamieszkiwali je ludzie w epoce kultury łużyckiej oraz za czasów wczesnego średniowiecza.

O godzinie dziesiątej zgromadzeni licznie rajdowicze spotkali się na przystanku autobusowym koło Będziechowa. Po krótkim powitaniu sześćdziesięcioosobowa ekipa reprezentująca szkoły w Pobłociu, Stowięcinie i Główczycach oraz przedstawiciele koła PTTK Orły Słupsk wyruszyła na dwunastokilometrową trasę w poszukiwaniu pradawnych grodów.

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 1Trasę prowadzili: instruktor sportu GOK Główczyce Tomasz Wiktorzak oraz zawodowy fotograf główczycki Bogusław Chyła. Początkowo grupa wędrowała trasą starej lini kolejowej Słupsk ? Cecenowo , następnie skręciła w las docierając do Grodziska Rumsko. Obiekt ten położony jest w przepięknej scenerii, na wzniesieniu, które opływa strumyk - Pustynka. Rajdowicze z zaciekawieniem dokładnie obchodzili okalające dawną osadę wały. Według danych ze żródeł:
Pod dzisiejszą wsią Rumsko znajduje się słowiańskie grodzisko założone w IX w. Jest to grodzisko wyżynne, dwuczłonowe, cyplowe. Człon I ? pierścieniowaty, człon II ? z wałem zaporowym. Jest typowym grodziskiem zakładanym przez Słowian w okolicy bagiennej. Stanowiło ogniwo w łańcuchu obronnym. Obok, w dolinie Pustynki, wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe.

Po wrażeniach z czasów słowiańskich rajdowicze ruszyli drogą w stronę Rumska. Znowu spora część marszruty biegła starym szlakiem kolejowym. Ciekawie wyglądał stary wiadukt kolejowy przed Rumskiem, gdzie powoli już odczuwający zmęczenie uczestnicy marszu zrobili sobie przerwę na napoje i kanapki. Dalej instruktor prowadził grupę drogą między Rumskiem a Równem, mijając piękny pomnik przyrody. Dąb, bo o nim mowa, musiał mieć według uczestników 600 lat, gdyż dopiero sześć osób zdołało go objąć chwytając się za ręce. W połowie drogi między tymi dwoma miejscowościami uczestnicy zwiedzili stary cmentarz ewangelicki oraz krypty grobowe rodziny von Krockow ? onegdaj właścicieli tych ziem.

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 7Następnie grupa skierowała się drogą przez Równo w kierunku wzgórz morenowych. To był dość długi odcinek marszu, stąd dość częste przystanki i pytania do organizatorów o ilość kilometrów do Główczyc. Ale to jeszcze nic, gdyż na rajdowiczów czekała nie lada ?atrakcja? . Pod Górą ?Grodzisko? czekało wszystkich strome podejście. Była to ostra wspinaczka okoła 200 metrowa o nachyleniu 30% . Po walce ze stromizną zdyszani turyści wspięli się na szczyt. Tutaj właśnie rozpościerał się piękny widok na Wierzchocińskie Wzgórza. Zmęczeniu dzielni piechurzy posillali się i podziwiali widoki na szczycie góry. Instruktor w tym czasie opowiadał o drugim grodzisku, które znajdowało się właśnie na szczycie tego wzniesiena. Było to Grodzisko Równo. Według informacji ze strony internetowej:
Grodzisko Równo - zlokalizowane jest blisko osady Rówienko. Na grodzisku wystąpiły warstwy kulturowe wyłącznie z ceramiką "łużycką". Tak więc powstanie grodziska datowane jest na epokę brązu i wiązane z kulturą łużycką. Jego wczesnośredniowieczna eksploatacja mówi o wykorzystywaniu go w celach obronnych przez Słowian.
Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 16Opis obiektu: Grodzisko wyżynne, cyplowe w kształcie nieregularnego owalu z nieznacznie wypukłym majdanem . Szeroki i wysoki poprzeczny wał o stromych stokach, zamyka dostęp do grodziska od strony wschodniej, odcinając go zarazem od pozostałej części wzniesienia. Do podnóża zewnętrznego zbocza wału przylega szeroka, sucha fosa, do wewnętrznego zaś kotlinowate zagłębienie. Skraj majdanu otoczony jest niewielką fałdą ziemną (wał?) łączącą się z ramionami wału poprzecznego. Poniżej fałdy, na stoku wzniesienia, znajduje się wąska terasa. Wymiary: Podstawa grodziska (bez fosy)- 85 x 140 m (8508 m?), powierzchnia majdanu- 57 x 110m (7361 m?), powierzchnia zajęta przez obwałowania- 1147m?, wysokość grodziska w stosunku do podstawy wzniesienia- do 48 m, wysokość wału w stosunku do powierzchni majdanu- do 12 m, wysokość wału w stosunku do dna fosy- do 5,0 m, wysokość fałdy ziemnej- do 1,0 m, szerokość fosy- do 15 m. Grodzisko w Równem to bardzo duży obiekt. Słowianie preferowali małe majdany, otoczone wałem, najlepiej znajdujące się na bagnach. Tak więc tu mamy do podziwiania duży wspaniały i królujący nad okolicą gród.Pomiędzy grodziskami Równo i Siodłonie położona jest stara droga, która pochodzi jeszcze z okresu brązu, łączyła ona zapewne grody kultury łużyckiej. Wygląd tej drogi potwierdza jej starożytną historię.


Po zwiedzeniu największego tego typu obieku w okolicy piechurzy skierowali się drogą leśną, potem polną w kierunku Główczyc. Po drodze mijali urokliwe stawy i bagna w środku lasu między Równem a Główczycami. Około godziny czternastej uczestnicy wyprawy dotarli cali i zdrowi na stadion w Główczycach, gdzie czekało na wszystkich ognisko z kiełbaskami i pieczywem. Po posileniu się i odpoczynku organizatorzy zaproponowali konkurs plastyczny ?Rajdowe Wspomniena? . Dzieci licznie przystąpiły do rysowania kolorowymi kredami asfaltowych obrazów . Były piękne pejzaże, góry, grodziska, drzewa i lasy. Ktoś nawet namalował przewodników? Niezależna komisja składająca się z trzech Pań, które dzielnie pokonały trasę wybrała laureata. Otrzymał on pamiątkową nagrodę. Nagrodzona została praca pod tytułem ?Pejzaż leśny?.


Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni i z masą wrażen rozeszli się do domów. Zapraszamy na kolejne, równie ciekawe rajdy w przyszłości.

 

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 2Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 4Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 5

 

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 6Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 8Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 9

 

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 10Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 11Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 12

 

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 13Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 14Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 15

 

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 17Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 18Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 19

 

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 20Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 21Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 22

 

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 23Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 24Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 25

 

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 26Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 27Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 28

 

Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 29Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 32Pieszy rajd Szlakiem grodzisk 31

 

Plakat - Rajdy Terenowe2

 

 


 

 

Tekst: Tomek Wiktorzak, foto Bogusław Chyła

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


bannery maczuga 2023 02

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates