[FILM] Świadkowie - zapomniane cmentarze (Wolinia)

1 listopadaDzieci i młodzież z gminy Główczyce postanowili odwiedzić zapomniane cmentarze, na których spoczywają dawni mieszkańcy naszych terenów - zapalić tam świeczkę i uprzątnąć liście. Wybrali się również na cmentarze komunalne, gdzie objęli opieką pomniki zapomnianych zmarłych. W ten sposób w październiku 2012 roku odwiedzono ponad 20 cmentarzy i miejsc pamięci na terenie naszej gminy. Uczczono pamięć tych, o których nikt już nie pamięta.
19 października 2012 roku dzieci i młodzież ze świetlicy wiejskiej w Wolini oraz uczniowie klasy II Gimnazjum w Pobłociu wybrali się wspólnie posprzątać cmentarz koło Wolini. Nagraliśmy ich działania, by zobrazować to, czego uczestnikami była młodzież z większości świetlic z gminy Główczyce. Wszyscy oni wykazali się piękną postawą, angażując się w akcję uprzątnięcia miejsc pamięci i podtrzymania pamięci o zmarłych z naszej okolicy.

1 listopada, Wszystkich Świętych, to dzień zadumy, wspomnienia o zmarłych, pamięci o nich. Pamiętamy o naszych bliskich, którzy odeszli, pielęgnujemy miejsca ich spoczynku i przekazujemy bliskim wspomnienie o nich. Rzadko jednak pamiętamy o bezimiennych grobach, zapomnianych cmentarzach i miejscach pamięci. Obojętnie przechodzimy obok zaniedbanych pomników, brak nam czasu by uczcić pamięć tych, o których nie ma już kto zadbać.

Dzieci i młodzież z gminy Główczyce postanowili odwiedzić zapomniane cmentarze, na których spoczywają dawni mieszkańcy naszych terenów - zapalić tam świeczkę i uprzątnąć liście. W działaniach wzięła udział II klasa Gimnazjum w Pobłociu wraz z wychowawcą, Panią Jagodą Sidor oraz dzieci i młodzież skupiona wokół świetlic wiejskich w następujących miejscowościach: Będziechowo, Cecenowo, Choćmirówko, Dargoleza, Główczyce, Gorzyno, Izbica, Klęcino, Rumsko, Siodłonie, Stowięcino, Szczypkowice, Wielka Wieś, Wolinia, Wykosowo, Żoruchowo. Dzieciom ze świetlic towarzyszyli opiekunowie oraz rodzice.

Inicjatorami akcji byli Jagoda Sidor wraz z Anetą Młyńską-Juśkiewicz, które są nauczycielkami w Zespole Szkół w Pobłociu oraz Paweł Żmuda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach.

Zdjęcia: Bogusław Chyła, Paweł Żmuda, Montaż: Bogusław Chyła