Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa 3W Niedzielę Palmową, która w tym roku przypada 1 kwietnia, w kościołach obrządku rzymskokatolickiego tradycyjnie święci się "palmy" wykonane najczęściej z kłosów zbóż, suszonych ziół, młodych gałązek i kolorowych ozdób. W gminie Główczyce, mieszkańcy poszczególnych wiosek, w ramach sołectw lub kół gospodyń wiejskich, a także uczniowie szkół, tworzą zbiorowe prace osiągające często 5-6 metrów wysokości. Nad przygotowaniem takiej palmy pracuje przez kilka tygodni cała wieś, a suszone zioła i kwiaty wplatane w palmę zostały zebrane jeszcze zeszłorocznego lata i starannie zasuszone.

Obrzędem, który ma w Główczycach już kilkuletnią tradycję jest organizowana w ten dzień uroczysta procesja ulicami miejscowości, obrazująca wjazd Jezusa do Jerozolimy. Rolę Zbawiciela odgrywa jeden z mieszkańców gminy, który ubrany w purpurową szatę, konno prowadzi orszak do kościoła (w tym roku w rolę wcielił się Tomasz Wołyński z Główczyc). Procesji towarzyszy rozśpiewana Schola parafialna, która przy akompaniamencie gitar i akordeonu intonuje pieśni religijne. Procesja okrąża centrum miejscowości, by następnie obejść również kościół i wejść do świątyni, gdzie celebrowana jest msza święta.

W czasie mszy wszystkie duże palmy ustawiane są w honorowym miejscu w pobliżu ołtarza, a po niej, barwnym pochodem niesione są do Gminnego Ośrodka Kultury. Tam komisja ocenia palmy pod względem precyzji wykonania, pracochłonności i użycia tradycyjnych materiałów, natomiast mieszkańcy czekając na wyniki mogą obejrzeć przygotowane na konkurs pisanki wielkanocne, czy też zakupić wyroby rękodzielnicze przygotowane przez lokalnych twórców ludowych. Następnie ogłaszane są wyniki na najpiękniejsze prace, a laureaci najciekawszych prac otrzymują nagrody. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 71 prac w kategorii pisanek i 34 palmy wielkanocne, które były oceniane łącznie w 9 kategoriach. Najciekawsze zdaniem komisji były palmy wykonane przez świetlicę wiejską w Podolu Wielkim (kategoria: szkoły i świetlice) oraz przez Koło Gospodyń Wiejskich w Główczycach (kategoria: koła gospodyń i sołectwa).

 

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa 2

Niedziela Palmowa 4

 

 

 

 

 

 

 

Niedziela Palmowa 5

Niedziela Palmowa 6

Niedziela Palmowa 7

 

 

 

 

 

 

 

 


Tekst: Paweł Żmuda, zdjęcia: Tomasz Niklas

 

 

 

 

 

 

Wirtualne muzeum-m

BIP


Maczuga 2024 Baner mały mała rozdzielczość

Rajd "Maczuga Stolema" zaliczany jest do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację!

logoPMnO

 

Amicus-big

mak plus2

MATv Glow male

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje e-mail o najnowszych wydarzeniach w GOK-u
Free business joomla templates